1
1623

The Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli
Puan: 8.7

Stephen King’in 1982’de yayınlanan Rita Hayworth ve Shawshank Redemption adındaki kısa öyküsünden uyarlanan Shawshank Redemption, 1994’te daha sonra Yeşil Yol filminin yönetmen koltuğunda göreceğimiz Frank Darabont tarafından senaryolaştırılmış ve çekilmiştir. 

Film, masum olduğu yönündeki iddialarına rağmen, eşinin ve sevgilisinin cinayetlerinden dolayı Shawshank Eyalet Hapishanesinde ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen bankacı Andy Dufresne'nin (Tim Robbins) hikayesini anlatıyor.

Takip eden yirmi yıl boyunca, diğer bir mahkum olan Red’le arkadaş olan ve hapishane müdürü Samuel Norton (Bob Gunton) liderliğindeki kara para aklama operasyonunun kilit ismi olan Andy Dufresne'nin hapishanede yaşadığı zorluklara karşı mücadelesini anlatan Shawshank Redemption dostluk ve ahlaklılık gibi değerlerin en zor koşullarla sınandığında bile sürdürülüp sürdürülemeyeceğini inceliyor. 

En iyi film de dahil olmak üzere 7 dalda Oscar’a aday gösterilen Shawshank Redemption, Oscar ödüllerinden ödülleri rakibi Forrest Gump’a kaptırarak eli boş dönse de IMDB’deki ilk sırasını yıllardır hiçbir filme kaptırmıyor.

Yönetmen Frank Darabont 1987'de Stephen King'in hikayesine ilişkin film haklarını satın aldı, ancak geliştirmeye beş yıl sonraya kadar başlamadı. 1992 yılında başlayan senaryolaştırma çalışmaları 8 hafta sürdü. Senaryosunu Castle Rock Entertainment'a gönderildikten iki hafta sonra, Ocak 1993'te prodüksiyona başlayan Shawshank Redemption için 25 milyon dolarlık bir bütçe sağlandı.

Shawshank Redemption, özellikle hikayesiyle ve Tim Robbins ile Morgan Freeman'ın performansları ile oldukça olumlu eleştiriler aldı. İlk gösteriminde sadece 16 milyon dolarda kalan gişe hasılatı film için bir hayal kırıklığıydı. Film aynı dönemde yayınlanan Pulp Fiction ve Forrest Gump gibi rakip filmlerden dolayı yaşadığı dezavantajla birlikte, cezaevi filmlerinin genelde düşük olan popülaritesine, kadın karakterlerin eksikliğine ve hatta izleyiciler için kafa karıştırıcı olduğu yönündeki belli başlı eleştirilere maruz kaldı. Yine de, 7 Akademi Ödülü adaylığı ve dünya çapındaki gösterimlerle birlikte filmin gişe hasılatını 58,3 milyon dolara çıkaran film, birçok yarışmada farklı ödüllere aday gösterilmeye devam etti .

ABD genelinde 320.000'den fazla VHS kopyası basıldı ve 1995'in en çok kiralanan filmlerinden biri oldu. Birçok kişi tarafından 90ların hatta genel olarak sinema tarihinin en büyük filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

Shawshank Redemption 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından, kültürel, tarihsel ve estetik açıdan önemli bulunarak Ulusal Film Arşivi'nde korunması için seçti.

Sinema tarihinde önemli bir yere sahip, herkesin en az 1 kez izlemesi gereken bu filmi sizlere sunmaktan mutluluk duyuyoruz. İyi seyirler dileriz.

Yorumlar
Yorum
Adnan - 1 ay, 3 hafta önce yazıldı

Türkçe alt yazılı tek bu sitede buldum filme diyecek söz yok zaten

Yorum Ekle